home              CIEKAWOSTKI

Rozmiar: 2919 bajtów    

Numery_oddziałów_PZHGRiD

Rozmiar: 2919 bajtów

Czy wiesz, że:

Rozmiar: 2130 bajtów  

Wysiadywanie jaj u gołębi jest odruchem bezwarunkowym, co potwierdza wysiadywanie nawet sztucznych, podłożonych jajek. Jajka wysiadują obydwoje rodzice, zazwyczaj samce siedzą na nich od 10 do 16, natomiast samice od 16 do 10 dnia następnego.

Aby pisklęta mogły sie kluć prawidłowo, jaja muszą być ogrzewane równomiernie. Gołębie przewracają co jakiś czas wysiadywane jajka dziobem. O tym kiedy należy przewrócić jajko, wysiadujący gołąb wie, ponieważ rozgrzane jajo zaczyna piec go w brzuch. Oprócz odpowiedniej temperatury na jaja pozytywnie wpływa krótkoczasowe ich wietrzenie (dotlenienie), np. w chwili gdy schodzi samica a wchodzi samiec.

Po 16 - 19 dniach z wysiadywanych jaj wykluwają się pisklęta. (Pod warunkiem, że wysiadywane jaja były wcześniej zapłodnione!)

Rozmiar: 2130 bajtów   

Pisklęta wykluwają się uderzając zrogowaciałym narostkiem na dziobie, skorupkę jaja na wysokości 3/4 w kierunku tępego końca, kręcąc w tym samym czasie głową wokół osi co powoduje odkruszenie części skorupki nad głową. Następnie pisklę przy pomocy ruchów tułowia wydostaje się z jaja. Cały proces trwa do 10 godzin i nie powinien się przedłużać. Po wykluciu pierwszego pisklęcia w czasie 24 godzin powinno wykluć się drugie pisklę.Wykluwanie się jest odruchem bezwarunkowym.

W żaden sposób nie powinno się pomagać pisklęciu w kluciu, niechcący można tylko zaszkodzić!

Rozmiar: 2130 bajtów   

Karmienie piskląt odbywa się oczywiście w gnieździe. Głodne młode domagają się pokarmu, który dostają od ogrzewającego w danym czasie rodzica. W momencie, gdy pisklę jest słabe lub chore i nie domaga się jedzenia, nie jest karmione i pada - selekcja naturalna.

Poszukujące dzioba rodzica pisklę kręci żywiołowo głową i wyciąga szyję do góry. Rodzic pobudzony takim zachowaniem rozwiera dziób a pisklę wsadza swój dziobek głęboko do gardła, wtedy następuje odruch wymiotny rodzica i wprost do małego dzióbka wlewa się mleczko. Takim mleczkiem powstałym z przerośniętych i złuszczonych komórek nabłonka okrywającego ściany wola, pisklęta karmione są przez pierwsze 3 dni swojego życia. Przez następne 5 dni dostają z wola papkowatą masę, nieco treściwszą i gęściejszą niż wspomniane mleczko. Przez 10 dni pisklęta karmione są w dzień i w nocy. W drugim tygodniu życia pisklęta dostają już dokładnie tą samą karmę, którą zjadają rodzice. Jest ona oczywiście podawana z wola, toteż jest nieco rozmiękczona, nie są to suche ziarna.

Młode gołębie karmione są do 30 dnia życia, 4 do 5 razy dziennie, a częstotliwość ta zależna jest od dostępnej dla rodziców ilości pokarmu. W wieku 35 dni młode gołębie są już samodzielne i z powodzeniem potrafią same pobierać karmę.

Rozmiar: 2130 bajtów   

Młode gołębie opuszczają gołębnik w 5 tygodniu swojego życia. Dojrzałość płciową osiągają od 4 do 6 miesiąca życia. W wyniku parzenia się gołębi w jajnikach samicy przez 4,5 dnia tworzą się jaja. Pierwsze jajo zazwyczaj samica znosi wieczorem, drugie po południu dnia trzeciego.

W każdym cyklu płciowym samica znosi dwa jaja w odstępie do 48 godzin. Jaja wysiaduje na zmianę z samcem (tekst wyżej).  Rozmiar: 2130 bajtów

szeczka